EZP-V60706MTT
Part Number:
EZP-V60706MTT
Description:
CAP FILM 70UF 10% 600V RADIAL
In Stock:
100
Capacitance :
70 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.6 mOhms
Height - Seated (Max) :
2.106" (53.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.654" L x 1.496" W (42.00mm x 38.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V