EZP-V80556MTC
Part Number:
EZP-V80556MTC
Description:
CAP FILM 55UF 10% 800V RADIAL
In Stock:
99
Capacitance :
55 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.3 mOhms
Height - Seated (Max) :
2.008" (51.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
800V