C4AEQBW5200A3MJ
Part Number:
C4AEQBW5200A3MJ
Description:
CAP FILM 20UF 5% 1.1KVDC RADIAL
In Stock:
91
Capacitance :
20 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.783" (45.30mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)