EZP-V60656MTC
Part Number:
EZP-V60656MTC
Description:
CAP FILM 65UF 10% 600V RADIAL
In Stock:
47
Capacitance :
65 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7 mOhms
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V