C4AFBEW5110F3BK
Part Number:
C4AFBEW5110F3BK
Description:
FILM CAP AC, 11 UF, 10%, 600 VAC
In Stock:
54
Applications :
Automotive
Capacitance :
11 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.9 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.980" (50.30mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)