EZP-V60556MTB
Part Number:
EZP-V60556MTB
Description:
CAP FILM 55UF 10% 600V RADIAL
In Stock:
100
Capacitance :
55 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5 mOhms
Height - Seated (Max) :
2.028" (51.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.614" L x 1.181" W (41.00mm x 30.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V