940C8W1P5K-F
Part Number:
940C8W1P5K-F
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 850VDC AXIAL
In Stock:
43
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.063" Dia x 1.811" L (27.00mm x 46.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
850V