EZP-V1B206MTS
Part Number:
EZP-V1B206MTS
Description:
CAP FILM 20UF 10% 1100V RADIAL
In Stock:
40
Capacitance :
20 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.2 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.831" (46.50mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
2.264" L x 1.398" W (57.50mm x 35.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)