EZP-Q33106LTC
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
EZP-Q33106LTC
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 5% 330VAC RADIAL
In Stock:
100
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.1 mOhms
Features :
Long Life, Low ESR
Height - Seated (Max) :
1.988" (50.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.673" L x 1.398" W (42.50mm x 35.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
330V