EZP-Q38555LTA
Part Number:
EZP-Q38555LTA
Description:
CAP FILM 5.5UF 5% 380VAC RADIAL
In Stock:
94
Capacitance :
5.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14.4 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.614" (41.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.614" L x 1.024" W (41.00mm x 26.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
380V