R533W512050P0K
Part Number:
R533W512050P0K
Description:
CAP FILM 12UF 10% 630VDC RADIAL
In Stock:
44
Capacitance :
12 µF
Height - Seated (Max) :
1.744" (44.30mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
310V
Voltage Rating - DC :
630V