ECW-FG2J475KA
Part Number:
ECW-FG2J475KA
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 630VDC RADIAL
In Stock:
190
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.299" (33.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.689" W (31.50mm x 17.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
630V