DMT2P22K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DMT2P22K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
In Stock:
130
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.724" (18.38mm)
Lead Spacing :
0.795" (20.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.945" L x 0.413" W (24.00mm x 10.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V