R463R422040M1M
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R463R422040M1M
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RADIAL
In Stock:
468
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.106" (28.10mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
310V
Voltage Rating - DC :
630V