ECW-F4364HL
Part Number:
ECW-F4364HL
Description:
CAP FILM 0.36UF 3% 400VDC RADIAL
In Stock:
794
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.36 µF
Height - Seated (Max) :
0.638" (16.20mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.709" L x 0.390" W (18.00mm x 9.90mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
400V