R60DI447040L0K
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R60DI447040L0K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 63VDC RADIAL
In Stock:
265
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
4.7 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.476" (12.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V