ECW-F4624JL
Part Number:
ECW-F4624JL
Description:
CAP FILM 0.62UF 5% 400VDC RADIAL
In Stock:
657
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.62 µF
Height - Seated (Max) :
0.764" (19.40mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.807" L x 0.445" W (20.50mm x 11.30mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
400V