ECW-F4164JL
Part Number:
ECW-F4164JL
Description:
CAP FILM 0.16UF 5% 400VDC RADIAL
In Stock:
364
Capacitance :
0.16 µF
Height - Seated (Max) :
0.547" (13.90mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.610" L x 0.307" W (15.50mm x 7.80mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
400V