ECW-F6753JL
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-F6753JL
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.075UF 5% 630VDC RAD
In Stock:
497
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.075 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.535" (13.60mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.610" L x 0.303" W (15.50mm x 7.70mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
223V
Voltage Rating - DC :
630V