ECW-FG70105K
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-FG70105K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.0UF 700VDC RADIAL
In Stock:
336
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.240" L x 0.374" W (31.50mm x 9.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
700V