ECW-FD2W475KB
Part Number:
ECW-FD2W475KB
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 450VDC RADIAL
In Stock:
602
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.843" (21.40mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.996" L x 0.421" W (25.30mm x 10.70mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V