ECW-FE2J105P5
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-FE2J105P5
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL
In Stock:
783
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.768" (19.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.354" W (31.00mm x 9.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
630V