ECW-FD2W155JB
Part Number:
ECW-FD2W155JB
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 450VDC RADIAL
In Stock:
992
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.366" W (17.50mm x 9.30mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
84V
Voltage Rating - DC :
450V