ECW-FE2J224PD
Part Number:
ECW-FE2J224PD
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
In Stock:
673
Capacitance :
0.22 µF
Height - Seated (Max) :
0.531" (13.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
630V