ECW-FE2J154P5
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-FE2J154P5
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL
In Stock:
794
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.531" (13.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
630V