ECQ-E2563JF
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-E2563JF
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC RAD
In Stock:
447
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.056 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.350" (8.90mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.406" L x 0.189" W (10.30mm x 4.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
150V
Voltage Rating - DC :
250V