C44PRGR6150RASK
Part Number:
C44PRGR6150RASK
Description:
CAP FILM 150UF 10% 1.4KVDC RAD
In Stock:
6
Applications :
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
150 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
9.803" (249.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension :
4.567" Dia (116.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
640V
Voltage Rating - DC :
1400V (1.4kV)