FFLI6U0157K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
FFLI6U0157K--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 150UF 10% 1.15KVDC RAD
In Stock:
12
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
150 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
4.213" (107.00mm)
Lead Spacing :
1.260" (32.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 95°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.953" Dia (75.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1150V (1.15kV)