FFVI6L0476K--
Part Number:
FFVI6L0476K--
Description:
CAP FILM 47UF 10% 1.1KVDC RADIAL
In Stock:
22
Capacitance :
47 µF
Height - Seated (Max) :
1.614" (41.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
3.327" Dia (84.50mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)