C44UUGT6270M85K
Part Number:
C44UUGT6270M85K
Description:
CAP FILM 270UF 10% 1.3KVDC RAD
In Stock:
13
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
5.827" (148.00mm)
Lead Spacing :
1.260" (32.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1300V (1.3kV)