SFA66T10K475B-F
Part Number:
SFA66T10K475B-F
Description:
CAP FILM 10UF 10% 660VAC RADIAL
In Stock:
56
Applications :
Motor Run
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
4.870" (123.70mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
660V