C274ACF5300WA0J
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C274ACF5300WA0J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 30UF 5% 470VAC RADIAL
In Stock:
27
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run; Motor Start
Capacitance :
30 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
3.839" (97.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.772" Dia (45.00mm)
Termination :
Wire Leads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
470V