EZP-E1B256MTA
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
EZP-E1B256MTA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 25UF 10% 1.1KVDC RADIAL
In Stock:
43
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
25 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.7 mOhms
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
2.039" (51.80mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)