940C8P68K-F
Part Number:
940C8P68K-F
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 850VDC AXIAL
In Stock:
43
Capacitance :
0.68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.965" Dia x 1.339" L (24.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
850V