B33331V7106J080
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B33331V7106J080
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 5% 460VAC RADIAL
In Stock:
62
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
3.031" (77.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.181" Dia (30.00mm)
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
460V