C276CC25200AA0J
Part Number:
C276CC25200AA0J
Description:
CAP FILM 20UF 5% 470VAC RADIAL
In Stock:
29
Capacitance :
20 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Height - Seated (Max) :
2.972" (75.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
470V