FFB16C0205K--
Part Number:
FFB16C0205K--
Description:
CAP FILM 2UF 10% 900VDC RADIAL
In Stock:
50
Capacitance :
2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.882" (22.40mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.224" L x 0.512" W (31.10mm x 13.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
150V
Voltage Rating - DC :
900V