225P47394XD3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
225P47394XD3
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
In Stock:
412
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Applications :
Audio; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Polyester
Height - Seated (Max) :
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing :
0.375" (9.52mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.799" L x 0.409" W (20.30mm x 10.40mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V