ECW-FG1B505JA
Part Number:
ECW-FG1B505JA
Description:
CAP FILM 5UF 5% 1.1KVDC RADIAL
In Stock:
84
Capacitance :
5 µF
Height - Seated (Max) :
1.398" (35.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.728" W (31.50mm x 18.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)