DME2W2P2K-F
Part Number:
DME2W2P2K-F
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
In Stock:
962
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V