ECW-F4205JL
Part Number:
ECW-F4205JL
Description:
CAP FILM 2UF 5% 400VDC RADIAL
In Stock:
979
Capacitance :
2 µF
Height - Seated (Max) :
0.969" (24.60mm)
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.102" L x 0.630" W (28.00mm x 16.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
400V