ECQ-E1685JF
Part Number:
ECQ-E1685JF
Description:
CAP FILM 6.8UF 5% 100VDC RADIAL
In Stock:
86
Capacitance :
6.8 µF
Height - Seated (Max) :
0.768" (19.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V