ECW-FD2J475J
Part Number:
ECW-FD2J475J
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 630VDC RADIAL
In Stock:
579
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.000" (25.40mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.996" L x 0.720" W (25.30mm x 18.30mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
630V