ECQ-E2475JB
Part Number:
ECQ-E2475JB
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC RADIAL
In Stock:
962
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.819" L x 0.469" W (20.80mm x 11.90mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V