ECW-F4115JL
Part Number:
ECW-F4115JL
Description:
CAP FILM 1.1UF 5% 400VDC RADIAL
In Stock:
849
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
1.1 µF
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.906" L x 0.535" W (23.00mm x 13.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
400V