ECW-F4474HL
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-F4474HL
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 3% 400VDC RADIAL
In Stock:
854
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.693" (17.60mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.441" W (18.00mm x 11.20mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
400V