ECQ-E1275JF
Part Number:
ECQ-E1275JF
Description:
CAP FILM 2.7UF 5% 100VDC RADIAL
In Stock:
963
Capacitance :
2.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.661" (16.80mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V