ECW-FG1B105J
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-FG1B105J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 5% 1.1KVDC RADIAL
In Stock:
106
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.846" (21.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.240" L x 0.413" W (31.50mm x 10.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)