F862DU105K310ZV054
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
F862DU105K310ZV054
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL
In Stock:
870
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, X2
Size / Dimension :
1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
310V
Voltage Rating - DC :
630V