ECW-H10104HV
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-H10104HV
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 3% 1KVDC RADIAL
In Stock:
272
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.886" (22.50mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.906" L x 0.472" W (23.00mm x 12.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)